Laste Tervisekoolis puutume sageli kokku vanemate murega, et laste füüsiline koormus on liiga suur ja seetõttu ei jõua õppida ja laps on väsinud. Minul tekib seepeale küsimus, et kas laps on väsinud, sest tema füüsiline võimekus on liiga madal või laps on väsinud seepärast, et tema füüsiline koormus on liiga suur?

Muidugi, kui lapse füüsiline võimekus on väga madal, siis ta väsibki kiiremini ja koormus, mis eakaaslastele on kergesti talutav võib tunduda suur. See on nagu lõks, kus saab välja ainult nii, kui kehalist aktiivsust tasahaaval tõsta. Kehalise aktiivsuse piiramine olukorda kuidagi ei paranda, kuigi näiliselt võib laps õhtul koolitöödega paremini hakkama saada, siis pikas perspektiivis hakkab madal füüsiline võimekus piiranguid seadma. Huvi aktiivsete tegevuste vastu langeb sageli veelgi ja ka õppimis- ning keskendumisvõime vähenevad.

Mis on füüsiline koormus?

• Igapäevane kehaline aktiivsus
    • jalgsi liikumine
    • kodused tööd nt koristamine
    • aiatööd
  • Aktiivne vaba aeg ehk hoovisport
    • jalgrattaga sõitmine
    • pallimängud
    • matkamine
  • Sport
    • süsteemne kehaliste võimete arendamine mistahes spordialal

Laps vajab kõiki neid kolme: igapäevast liikumist, hoovisporti ja regulaarseid treeninguid. Seda ikka selleks, et jõuda rohkem ja olla terve.

Kuidas leida õige füüsiline koormus lapsele?

Nii nagu täiskasvanute, nii ka laste jaoks on oluline see, kui ta tajub füüsilist koormust. Kui koormus tundub ülemäära suur, siis vähendab see huvi pingutada. On peen töö leida üles just see õige koormuse tase, mida laps on suuteline taluma, kus ta peab veidi ka pingutama ja saab pärast võidukalt öelda „ma sain hakkama!“. Veidi tagant utsitamist tuleb reeglina kasuks, sundimine mitte.

Oluline on leida tegevused, mis meeldivad. Vähese füüsilise suutlikkusega lastele meeldib sageli rohkem jalgrattaga sõita kui kõndida või joosta. Enamasti meeldib lastele vees hullata. Mõni aga unustab raske kõndimise ära kui saab looduses lilli ja liblikaid uurida. Iga lapse puhul on see valem väga erinev. Aga seda õiget valemit tuleks otsida, eriti juhul, kui laps ise ei kipu väga aktiivne olema.

Kui vajad nõu, kuidas oma lapse füüsilist vastupidavast parandada, siis Laste Tervisekooli juhendaja Kaidi Prants on valmis lahkel oma teadmisi ja kogemusi jagama.

Uuri lähemalt SIIT.