post

Sageli muutuvad mingid tegevused ebameeldivaks, kui need on liiga rasked. Vahel lihtsalt jääb ka enesekindlusest puudu ja enne proovimist tundub ülesande täitmine võimatu.

Tavalised põhjused, mis võtavad huvi kehalise kasvatuse vastu on üle jõu käivad ülesanded – olgu selleks krossijooks, Cooper’i jooks või rööbaspuud. Me võime ju eeldada küll, et millega üks füüsiliselt hästi arenenud ja treenitud laps võiks hakkama saada, aga kõik lapsed ei ole nii hea ettevalmistusega.

Minu arvates on süsteemis tihti kaks viga:

Esiteks see, et kui kõikides teistes õppeainetes harjutatakse enne hindelist tööd, siis kehalises kasvatuses käib sageli tunnist tundi erinevate ülesannete hindele sooritamine. Ja hinded pannakse sageli veel eelmisest sajandist pärit normatiivide järgi.

Lahendused siinkohal oleks:

  • Piisav harjutamine kehalise kasvatuse tunni raames, et laps saaks oma oskusi samm sammult arendada.
  • Ära unustada normatiivid ja hinnata lapse arengut ja pingutust.
  • Kodused ülesanded. Miks mitte ei võiks lapsed kodus natuke treenida käte kõverduste tegemist või pikamaa jooksu? Ah, et kodutööd on niigi palju? Väike füüsiline vahepala aitab parandada keskendumist ja õppimine peaks hoopis kiiremini minema.

Teiseks on oluline jälgida, et laps oleks kehaliselt aktiivne sünnist alates. Kui kuhugi jääb pikem paus sisse (nt pikema haiguse korral), mil laps ei saa joosta ja ronida piisavalt, siis tuleb üsna teadlikult tegeleda sellega, et liikumisharjumused taastada. Hästi lihtne on sattuda lõksu, kus TV ja nutiseadmed muutuvad ägedamaks kui õues jooksmine.

Mida saab lapsevanem teha, et kehaline kasvatus lapsele vastumeelne ei oleks?

Aga mida te teeksite siis, kui matemaatika või inglise keel on liiga rasked? Just, aidake last.

  • Minge koos kõndima, jooksma, rattaga sõitma, ujuma.
  • Leidke sobiv trenn lapsele.
  • Vältige lapse autoga sõidutamist. Planeerige lapse koolipäev nii, et ta jõuab ise koolist koju või trenni. Sellest on vähe kui laps käib 2x nädalas trennis ja igale poole viiakse autoga.

Lisaks igapäevasele liikumisaktiivsusele peaks laps iga päev vähemalt 60 minutit tegelema keskmise või kõige intensiivsusega treeninguga. Seega 2-3 tunnile kehalisele kasvatusele lisaks peaks laps käima 3-4 korda nädalas trennis, et areneda hästi ja olla terve! Alla selle pole väga lootustki, et laps füüsiliselt hästi areneks.

Ega matemaatika ja inglise keel ka ennem meeldima ei hakka, kui väike eduelamus olemas. Aga see nõuab harjutamist. Sama on kehalise kasvatusega.

Olge aktiivsed! 😉

Koostanud: Merle Leiner, füsioterapeut ja Laste Tervisekooli juhendaja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga