Pakume perede nõustamist liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamise ning muutmise osas

2016/2017 õppeaasal teeme selles osas koostööd ka Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondiga, kes toetab ülekaaluliste laste nõustamist. Esimene nõustamine on perele tasuline, 25 eurot. Järgmiste nõustamiste eest võtab tasumise Lastefond enda kanda.

Nõustamise teemad:

  • liikumis- ja treeningnõustamine
  • toitumisnõustamine
  • psühholoogiline nõustamine – nt kuidas muutuseid ellu viia

Liikumis-, treening- ja toitumisnõustamisele on kaks varianti:

  • piilurEelnevalt kogutud andmete alusel nõustamine:
    • Hea, kui pereliikmed oleks juba nädala jooksul ülesse märkinud oma toitumise info, mida täpsemalt seda parem. Minimaalsed andmed: mis kell toidukord oli + kirjeldus, mida ja kui palju umbes söödi. Väga heal juhul võiks andmed kanda Tervise Arengu Instituudi toitumisprogrammi http://tap.nutridata.ee/.
    • Sama moodi ootame infot igapäevase liikumise ja treeningu kohta. Meie käest saab kõigile pereliikmetele 1-2 nädalaks laenutada aktiivsusmonitori, mille infost on palju abi.
  • Ilma eelnevalt kirjua pandud liikumis-, treening- ja toitumiandmeteta nõustamine, kus kavandame nõustamise protessi ja lepime kokku, kas ja millal ning milliseid andmed on vaja koguda lisaks.

Oleme planeerinud, et ühe perega võiks toimuda 4-6 kohtumist, aga kohtumiste arv ei ole fikseeritud ja lähtume vajadusest.


Peame väga oluliseks, et nõustamisse oleks kaasatud võimalikult suur osa perest, sest pere siseselt on kõige parem ja tulemuslikum tegeleda liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamise ning muutmisega. Ühel pereliikmel eraldi on väga keeruline teha üksi tervislikke valikuid, kui ülejäänud pere ei toeta teda ja ei tule teemaga kaasa. Eriti raske, kui mitte võimatu on seda teha lastel.

Samas ei pea nõustamisele tulema kogu perega. Võime alustada ühest pereliikmest ja vastavalt vajadusel pereliikmeid kohtumistele juurde kutsuda. Tähtis on, et keegi otsa lahti teeks. 

Tahame me või mitte, aga lapsevanemad on suureks eeskujuks laste liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamisel. Kahtlemata on pere kõrval suur mõju ka sõpradel ja koolil. Samuti panustab Laste Tervisekool laste liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamisse.

Laste liikumis- ja toitumisharjumuste kujundamine algab juba beebieas ja jätkub kogu lapsepõlve jooksul.

Sageli tegeletakse lapse füüsilise arenguga toetamisega väga aktiivselt esimestel eluaastatel. Tuntakse palju rõõmu, kui laps teem oma esimesed sammud, käiakse palju väljas jalutamas, kelgutamas ja ollakse aktiivsed. Aga mõne aja pärast hakatakse panema lapsele märkamatult piiranguid ja kuulda on “ära hüppa”, “ära jookse”, “mis sa ronida” ning kui laps on saanud 10 aastastakseks, siis avastatakse, et ohi ta teeb trenni liiga vähe. Loomulikult pole see alati nii, aga suur pilt sageli selline ikkagi on.

Tulles meie konsultatsioonile, võite te kindlad olla, et me ei hakka kellelegi etteheiteid tegema, et vaadake mis te teinud olete või tegemata jätnud olete. Ei, seda me kindlasti ei tee. Meie roll on igat peret toetada, motiveerida ja anda vajadusel juhiseid, kuidas on võimalik mõistliku pingutusega saavutada piisavad liikumisharjumused ja aitame üle vaadata ka
toitumisharjumused.

Meie soovitus on muudatusi ellu viia väikeste sammudena, nt igaks nädalaks perega kokku leppida üks pisike eesmärk. Olgu selleks, siis kas autovaba päev või ühise uue harrastuse proovime (diskgolf, seiklusraja läbimine, matk rabas vms.).

Lastega koos aktiivselt aega veeta on väga tore, see aeg tuleb lihtsalt leida. Sama tore on koos perega süüa teha ja ühiseid söögiaegu nautida.

Kui sa ei tea, kust ja kuidas täpselt alustada, siis küsi meilt nõu. Lepime kohtumiseks aja kokku ja vaatame koos, mida teha annab.


LastefondLastefond toetab 2016/2017 õppeaastal perede liikumis-, treening- ja toitumisnõustamist.

Loe lähemalt SIIT.

 


broneeri aeg nõustamiseks