Lapsed ja taldrikureegel
Üks asi on ideaalne taldriku reegel, teine asi on laste toidu eelistused. Näiteks ei meeldi paljudele lastele riivitud porgandi-, kapsa- ja kaalikasalatid. Lihtsalt ei meeldi ja ma ei näe mingit mõtet, siis jõuga pool taldrikut riivitud köögivilja lastele panna. Lapsed söövad hoopis parema meelega porgandit kas tervelt või siis suuremate tükkidena ning sageli üldse mitte sooja toidu kõrvale vaid enne või pärast põhitoitu. Teine asi, mis lastele sageli ei meeldi, kui erinevad köögiviljad on kokku segatud. Ainult riivitud porgandit võib olla isegi sööks, aga koos kaalikaga ei lähe see paljudele üldse kaubaks.
Seetõttu ma jätaksin taldrikureegli laste, eriti väikelaste, puhul kõrvale ja kasutaks hoopis teisi toitumise alaseid soovitusi. Ütlen veel siinjuures, et kindlasti tasub lastele pakkuda toorsalateid ka põhitoidu kõrvale, aga kui nad siiski ei soovi salati kujul köögivilja süüa, siis on selleks teised võimalused.
Teised võimalused jälgimaks, et laps saaks piisavalt puu- ja köögivilja on:
- 5 portsjonit puu- ja köögivilja on minimaalne kogus, mida peaksid päevas sööma. 3 neist võiksid olla köögivilja- ja 2 puuviljaportsjonid. Üks portsjon on umbes 1 peotäis.
- 100 g värskeid puuvilju või marju
- 15 g kuivatatud puuvilju või marju
- 2 dl köögiviljamahla
- 100 g köögivilju (kas värskelt, keedetult, aurutatult või rasvata hautatult)
Ka puuviljadega ei tasu liialdada. Vahel juhtub nii, et kommid asendatakse õunte ja viinamarjadega, aga ei jälgita koguseid. Isegi nö häid asju ei või piiramatult süüa.
- 5 erinevat värvi toidulaual. Iga köögivili sisaldab erinevaid ja eri koguses vitamiine ja kiudaineid. Mitmekülgse valiku korral saame piisavalt kõiki vajalikke toitaineid. Erinevate värvide reeglit võib laiendada kogu söödavale toidule, sest lisaks köögiviljadele vajab laps ka teisi toiduaineid. Lihtsalt köögivilju kipub meie toidulaual vähe olema, seepärast pööratakse toitumissoovitustes sellele teemale rohkem tähelepanu.
- Järgmine soovitus ei ole kusagil reeglites kirjas, aga tuleneb elust enesest. Toidupoes jälgi proportsioone oma korvis. Kui toidukorv on ühekülgne, siis ei saa ka toidulaud kuidagi mitmekülgseks muutuda. Jah, muidugi kui köögiviljad tulevad oma aiast ja keldrist, siis poekorvis neid tooteid ei ole, aga kui oma aiast ja keldrist midagi võtta ei ole ja toidukorvi ka puu- ja köögiviljad ei satu, siis pole kodus neid võimalik ka süüa. Samuti on poekorvis paremini näha kogu pere toidulaud, eriti kui poes käiakse 1-2x nädalas, mitte iga päev. Kui korvis on ohtralt maiustusi, magusaid jogurteid, hommikuhelbeid, siis on selge, et keegi perest peab selle liigse suhkrukoguse ju ära tarbima.
Just liigne suhkur ongi üks probleem meie toidulaual, sh laste juures. Siinkohal annaks viite ühele hiljutisele kajastusele http://tervis.postimees.ee/v2/3720037/vaerske-uuring-uele-90-protsendi-eesti-vaeikelastest-soeoeb-liiga-palju-magusat
Tervise Arengu Instituudi soovitused magusa söömisele
Suhkur, maiustused ja karastusjoogid 2–4 portsjonit päevas ühe koolilapse kohta.
1 portsjon on üks järgnevatest:
- 2 tl mett, suhkrut või moosi
- 10–15 g küpsist
- 10 g šokolaadi
- 10 g kompvekke
- 1 dl mahlajooki, morssi, limonaadi
Seega 100 grammine pakk küpsist katab ära kahe päeva magusa normi!
Sageli aga tarbitakse üsna ohtralt maitsevett, limonaade ja morssi ja nii see suhkru kogus lõhki lähebki.
Kui peres on ülekaaluline laps, siis uuri nõustamise kohta lisaks SIIT.
Koostanud: Merle Leiner