Kuigi tõesti, pealtnäha oli lõppenud nädal hall ja porine, siis Laste Tervisekoolis oli nädal väga kirju. Nii hullumeelset nädalat pole meil varem veel olnud.
Teisipäeval alustasime SOTSIAALSETE OSKUSTE KURSUSEGA. Grupis on 12 last ja see toimub Tartu Hansa Kooli avatud klassiruumis. Vot see on mõnus õpikeskkond. Saab sokkides ringi liikuda, erinevatesse soppidesse kaduda või hoopis mõnusat grupitööd teha. Kasutame meiegi, siis seda ainulaadset klassiruumi ära ja arendame laste sotsiaalseid oskuseid veel neli nädalat.
Kolmapäeval toimus meil esimest korda HAMMASTE TERVISE töötuba, kus nooremas vanuserühmas oli lausa 21 osalejat. Aga me tulime kenasti selle grupiga toime. Hambaarst Britta Jürgenson rääkis sellest kuidas hambaid pesta ja millal ning mida süüa, et sööbiks ja pisiks laste hambaid ära ei lõhuks.
Kui sööbikule ja pisikule anda süüa päevas 4-5 korda ning pesta hambaid hommikul ja õhtul, siis nad ei jõua meie hambaid ära lõhkuda. Aga kui söögikordade vahel on palju näksimist, siis iga näksime läheb arvesse ka justkui söögkorrana ja siis on raske hambaid tervena hoida.
Kas teie teadsite, et kui sööbiks ja pisik saavad magusat, siis nad pissivad teie hamba peale happelist pissi ja sellest tulebki auk hamba sisse? Vot nüüd teate.
Sööbik ja pisik ei tohiks üldse saada või kui siis väga harva:
- lutsukommi
- magusaid jooke (kõrrejoogid, mahlajoogid)
- mullidega jooke (sh mullivesi)
Kommi võib süüa küll, aga pärast põhitoidukorda magustoiduks, mitte niisama näksimiseks.
Ja kas teate, mis sööbikule ja pisikule üldse ei meeldi? See, kui pärast söögkorda juua pool klaasi vett või närida ksülitooliga närimiskummi (ikka sellise päris ksülitoliga nagu on näiteks Jenkki näts).
Hea nipp kuidas hambaid piisavalt kaua (2 minutit) pesta on kasutada liivakella või panna näiteks telefonist mängima oma lemmiklaul, mis on just nii pikk nagu hammaste pesuks vajalik aeg.
Reedel toimus meil PEIDETUD SUHKRUTE & RASVADE töötuba. Seal me uurisime, et mis on laste lemmik söögid. Kuhu ja kui palju on suhkrut ja rasva ära peidetud.
Näiteks saime me teada, et Coca-Colas, Fantas, limonaadis on nii palju suhkurt nagu me jooksime tassi teed ja paneksime sinna 5 teelusikatäit suhkurt. Aga kes paneks meist 5 teelusikatäit suhkurt tee sisse? Halloo! Mitte keegi. Siis oleks juba lihtsam valda tee suhkrutopsi ju.
Saime teada, et kummikommidest rohkem kui 50% ongi puhas suhkur! Ja, et hommikuhelbed on sageli siirupitega üle kallatud ja päris päris magusad.
Kui me olime peitu pugenud suhkrud ja rasvad ülesse otsinud erinevatelt pakenditelt, neid nii ja naa pidi uurinud, siis arutasime, et mis oleks alternatiivsed valikud. Näiteks hommikusöögiks pakuti välja ise tehtud müsli (ilma siirupita), smuutid, pudrud ja võileivad. Võileiba saab väga erinevalt teha, nii tervislikke kui hoopis rasvaseid ja kasutuid. Kõrvale jäeti magusad helbed ja kohukesed.
Aga ega nädal ei lõppe ju reedel, eks! Kolm korda aastas toimub Laste Tervisekoolis laupäeviti suurem üritus – PEREPÄEV. Seekord toimus perepäev Tartus, Lillemäel ja Loodusmajas. Alustasime päeva laste ja vist ka lastevanemate lemmik tegevusega – aarete jahiga. Seni on iga kord meie aarete jahid olnud erinevad ja nii ka nüüd. Seekord tuli lisaks vihjete otsimisel sooritada ka ülesaneid:
- mängisime discgolfi
- lennutasime ultimate frisbee taldrikuid
- proovisime tasakaalu slackline’l
- tegime meeskonnatööd hüppenööride ja palliga
- nuputasime tikkude ülesande kallal
- ja proovisime järgi kuidas on lood koordinatsiooniga
- lisaks lahendasime liikluse teemalist ristsõna
Kes teab, kuidas viia läbi aarete jaht, kui sul on korraga kohal 80 inimest? Korraga ei saa ju neid rajale ühte punkti lasta, eks. Anname teile väikese vihje. Selline nägi välja meie maatriks, mille järgi me rajale inimesed ära mahutasime…
4 tundi, 2 inimest ja rada oligi püsti!
Aarete jahi lõpuks jõudsid kõik osalejad Loodusmajja kus Karin ja Egne olid valmis pannud suupisted
ja kus jätkusid:
- sotsiaalsete oskuste arendamise seminar
- ajutreening
- une teemaline seminar
Keegi ju ometi ei arva, et see sai sündida ilma hea meeskonnata!
Aitäh esinejatele:
- Ly Erg – Tartu Hariduse Tugiteenuste Keskusest
- Marlit Veldi ja Aleksandra Tsirp – Tartu Ülikooli Kliinikumi unekabinetist
- Muhu leib (Tartus Aparaadi tehase hoovis) toetas meie kõhtu ülihea leivaga, mis sai ainult kiidusõnu
- Samuti kuulsin ma vaid head Naat toodangu kohta
- Väga olulise panuse aaretejahti andis Maanteeamet nii ristsõnade, infolehtede, käepaelte kui helkurite näol.
- Ja Ilves Extra toetas meie helkurite valmistamise töötuba, andes meile suure hulga helkurmaterjali, milles vähemalt poole jäi veel alles ja leiab kindlasti kasutust mõnes järgmises töötoas sügisel.
Täname ka Loodusmaja, soojade ruumide eest kogu nädala vältel.
Aitäh Laste Tervisekooli korraldus naiskonnale: Marilin Sillaste, Egne Pruulmann, Karin Sarv, Elina Leis, Kerli Deede ja aitäh mulle endalegi.
Koostanud: Merle Leiner