post

Tänapäeva kiire elutempo ja valmistoidu kättesaadavuse juures on jäänud toiduvalmistamine ja söögi nautimine tahaplaanile ning seoses sellega ka meie lapsed ei oska enam hinnata kodust toitu ning ühiseid õhtusööke. Rääkimata sellest, et lapsed oskaksid ise endale süüa valmistada ning  poes õigeid valikuid teha.

Tehke endale väljakutse ja kaasake laps köögitoimkonda, te veel üllatute kui palju te sellest võidate 😊 Lapsega koos argitoimetuste tegemine lähendab teid ning te saate veeta koos aega. Laps saab tähelepanu, mida igapäevaselt ootab, tunneb end vajalikuna ning tema enesekindlus kasvab, kuna tema vanem usaldab talle keerukaid ülesandeid. Lisaks sellele areneb lapse käeline tegevus ja planeerimis oskus, avaneb silmaring ning kasvab julgus võtta vastutust.

Ma ei näe ühtegi põhjust, miks mitte alustada tänasest koos lapsega teekonda köögi telgitagustesse, alljärgnevalt teile väikesed vihjed, mida koos teha 😉

Nädala menüü koostamine

Võtke nädalavahetusel hetk ja istuge koos perega ning arutage, mida te võiksite järgmisel nädalal süüa. Enne kui hakkate menüüd kirja panema, rääkige kiirelt üle tervisliku toitumise põhitõed, et oleks esindatud kõik toidugrupid, söögi kõrvale oleks alati midagi värsket, järgige taldrikureeglit ja vähemalt kord nädalas võiks süüa kala. See aitab välistada seda, et laste soovil koosneks menüü, vaid makaronidest ja friikatest 😊

Poenimekiri/poeskäik

Kui olete menüü paika saanud, vaadake koos üle mis teil juba olemas on ning mida oleks vaja juurde osta. Koostage nimekiri ning minge koos lapsega poodi, laske tal nimekirja järgi asju otsida ja valida. Seletage juurde, kust leiab ta toodetelt info koostise ja toiteväärtuse kohta ning suunake teda tegema paremaid valikuid.

Toiduvalmistamine

Laske lapsel olla abiks toiduvalmistamisel, tutvustage erinevaid köögiriistu ja masinaid ning õpetage tarvikuid õigesti ja ohutult kasutama. Alguses saavad nad  aidata toidu pakenditest väljavõtmisega, pesemisega, tükeldamisega ja segamisega ning sealt juba edasi saab järkjärgult tutvustada keerukamaid ülesandeid.  Peagi oskavad lapsed ise õhtusööki valmistada ning võivad teid üllatada maitsva einega.

Lauakatmine

Koos lauakatmisega on hea õpetada lastele ka lauakombeid, kuhu poole käib nuga ja kahvel, kuhu asetada klaas ning lisaks harjutada last sööma noa ja kahvliga. Kui need oskused on kodus omandatud, on restoranis käimine lastega tunduvalt meeldivam 😊 Katke kodus ilusasti laud, pange valmis taldrikud, vajalikud söögiriistad ja joogiklaasid, pidulikumatel puhkudel või vahelduse mõttes voltige kaunistuseks salvrätikuid ning lisage lauale küünlaid ja lilli.

Ühine õhtusöök

Kui vähegi võimalik ning töö- ja trennigraafikud lubavad, siis nautige õhtusööke koos ühise laua taga, ilma nutividinate ja televiisorita. Õhtusöök on pere kvaliteetaeg, nii saate aja maha võtta, kuulda kuidas teiste perekaaslaste päev on läinud ning rääkida rõõmudest ja muredest.

Köögi koristus

Ka köögikoristusse kaasake last, et ta mõistaks tervet protsessi. Laske tal nõusid pesta või nõud masinasse asetada, õpetage pindade puhastust ning näidake, kuhu ja kuidas säilitada toitu, mida ei kasutatud või ära ei söödud. Nii tekib lapsel vastutus ning harjumus enda järelt asjad õigele kohale tagasi panna

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga