post

Kuidas kehaline aktiivsus mõjutab lapse unekvaliteeti?

Küllap on paljud teist juba teadlikud sellest, miks on regulaarne treening ja kehaline aktiivsus lapsele olulised – kuidas see parandab laste südametööd, muudab nende luud ja lihased tugevamaks ja vastupidavamaks, kuidas see on suurepärane vahend tuju ja meeleolu tõstmiseks – näiteid on kindlasti veel ja veel, kuid vähem teatakse regulaarse treeningu mõjust lapse unekvaliteedile.

Regulaarne treening tõstab laste öist unekvaliteeti ning parandab nende tähelepanuvõimet ärkveloleku ajal. Siinkohal on oluline ka teada, milline on treeningu ja une vaheline seos, milline on optimaalne treeningkoormus, et jõuda soovitud tulemuseni ning mis ajale võiks lapse treeningu planeerida, et saavutada parim uni.

Unekvaliteedi parandamine treeningu abil – kuidas see toimib?

Regulaarne treening, eriti just hommikuti ja pärastlõunal, tõstab treeningjärgselt pisut lapse kehatemperatuuri. Seejärel hakkab organism vähehaaval temperatuuri tagasi normaalvahemikku langetama. Kui keha on lõpuks saavutanud soovitud temperatuuri, vallandab see lapses unisustunde, mis aitabki tal paremini uinuda.

Lisaks – kui treening toimub õues ning laps on päevavalguse käes, aitab see organismil parandada ka une-ärkveloleku tsüklit ehk organismil tekib justkui parem arusaam sellest, millal on õige aeg ärkvelolekuks ning millal voodisse pugeda ja unne vajuda.

Kui suur võiks olla lapse treeningkoormus ja –kestus?

Kui laps on iga päev vähemalt 60 minutit aktiivne, mõõduka kuni tugeva intensiivsusega treening, parandab see märkimisväärselt tema unekvaliteeti ning täidab sealjuures ka rahvusvahelise soovitusliku liikumisnormi, seega kaks kärbest ühe hoobiga!

Kui mõnel päeval tundub, et 60 minutit kehalist aktiivsust ei taha kuidagi lapse graafikusse mahtuda, võib laps teha kasvõi 10-20 minutilise jalutuskäigu või rattasõidu, et öist und magusamaks muuta!

Parim aeg treeninguks?

Parima võimaliku kasu saamiseks on hea sättida lapse treening pigem hommikusse või pärastlõunasse. Hommikune treening kingib lapsele ööseks rahuliku, sügava ja pikema une, pärastlõunane treening aga tõstab-langetab kehatemperatuuri täpselt uneajaks – hea retsept uinumise parandamiseks!

Treening või muud energilised tegevused vahetult enne magamaminekut ei võimalda eelnevalt mainitud temperatuuritõusul ja -langusel õigeaegselt toimuda, seega võib õhtune trenn või mürgeldamine tekitada soovitud tulemusele hoopis vastupidise efekti – lapsel tekib liigenergilisus ja Une-Mati triivib lapsest sootuks kaugemale.

Seega: regulaarne mõõdukas treening hommikul või pärastlõunal ja Une-Matist saab Sinu lapse parim sõber!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga